कसले के भन्छ भनेर सुन्न र बुझ्न थाल्यो भने त्यो मान्छे सफल हुन सक्दैन :अश्मिता चौलागाई,लोक गायिका - राष्ट्रपत्र
बुधबार, फाल्गुन १६, २०८०

कसले के भन्छ भनेर सुन्न र बुझ्न थाल्यो भने त्यो मान्छे सफल हुन सक्दैन :अश्मिता चौलागाई,लोक गायिका


किरण अधिकारी / काठे लोक दोहोरि क्षेत्रमा सफल हुदै लोक गायिका अश्मिता चौलागाई लोकसंगीतक्षेत्रमा प्रतिभाहरु जन्मने क्रम जारि छ । नेपालि लोक दोहोरि क्षेत्र त्यसमाथि काठ क्षेत्रमा नया प्रतिभा आउने क्रम जारि छ । कतिपय कलाकार यहि क्षेत्रमा संघर्ष गरिरहेका छन् ।काठ क्षेत्रमा धेरै कलाकार जन्माउने काभ्रे जिल्ला पर्छ ।काभ्रे जिलाको कोशीपारीबात केहि समय अघि देखि संघर्ष गरिरहेकी छिन ।सानोमा उनलाई रेडियो सुन्दा र टिभी हेर्दा लाग्थ्यो म पनि भोलि गएर यसरि नै गित गाउन सक्छु होला ।बिस्तारै उनले प्रण गरिन म गायिका बन्छु ।त्यहि दृढ ईच्छाले आफु अगाडी बढीन अनि गायिका बनेर अगाडी आईन उनि हुन् काभ्रे जिलाको कोशीपारी जन्मिएकी गायिका अश्मिता चौलागाई । उनि अहिले यहि क्षेत्रमा स्नाघर्ष गरिरहेकी छिन ।उनको स्वरमा र आफ्नै एलबममा गरेर हाल सम्म एक दर्जन भन्दा बढी गित बजारमा आईसकेको छ ।लोक गायिका अश्मिता भन्छिन म मेहनत गरिरहेकी छु ।संघर्ष गर्न छोडेकी छैन ।त्यसैले मैले मेहनतको फल पनि पाईइरहेको छु ।

उनले अहिले सम्म आफु भन्दा जुनियर र सिनियर कलाकारसंग समेत सहकार्य गरिसकिन ।उनि आफुलाई अब्ब्बल साबित गराउदै अगाडी बढिरहेकी छिन ।उनि भन्छिन म गायिका भए भनेर घमण्ड गर्दिन किनकि म अहिले पनि सिकिरहेको छु ।मानब जिबन भनेको सिक्दासिक्दै जाने हो । लगभग ४ बर्ष अगाडी देखि यो क्षेत्रमा निरन्तर क्रियाशील अश्मिता आफ्नो परिवारको साथ् र सहयोगले सफल पनि हुदै गईरहेकी छिन ।उनि भन्छिन आफ्नो काम गर्दै अगाडी बढ्ने हो कसले के भन्छ भनेर सुन्न र बुझ्न थाल्यो भने त्यो मान्छे सफल हुन सक्दैन ।उनि आफैलाई कहिले काही अचम्म लाग्छ किन म यस्तो सोझो बनिरहेको छु ।

किन म मान्छेलाई यति छिट्टै विश्वास गर्छु ।तर पनि यहि बानिले सफल पनि भएको छु ।कतिपय अवस्थामा धोका पनि खाएको छु ।केहि छैन मानब जिबनमा यस्ता कुरा आऊछन तर पनि मेरो पाईला रोकिदैन ।उनलाई गायिका भएर नै यो क्षेत्रमा जम्ने रहर छ । उनीसंग हामीले केहि कुराकानी पनि गरेका थियौ । कुराकानीको क्रममा हामिले सोधेका थियौ यो क्षेत्रमा महिला कलाकारको शोसन हुन्छ भन्छ्न नि उनको उत्तर थियो खोइ म तेस्तोमा नपरेर हो कि मेरो त यो क्षेत्र मा आफ्नै मान्छे भएर होला त्यस्तो अनुभब गरेको छैन । त्यसैले मलाई थाहा भएन तर यो कुरामा आफुमा पनि भर पर्छ जस्तो लाग्छ । कलाकार हुनलाई के के चिज को आवस्यक पर्छ भन्ने प्रश्नमा उनि भन्छिन आफूसग कला पनि चाईन्छ जस्तो लाग्छ।त्यति मात्र हैन कला ,गला र प्रतिभा मुख्य चिज हुन् । उनि अगाडी भन्छिन रुप र पैसाले मात्र हुने भए जो पनि कलाकार बन्थे होला ।

कला ,प्रतिभा र गला नभई कलाकार हुने भनेको खहरे खोला जस्तै हो । त्यति मात्र हैन उनले नया आउने कलाकारलाइ यस्तो सल्लाह समेत दीइन कलाकार बन्न धेरै गाह्रो छ बुझेर र सोचेर मात्र लाग्नु होला। यो क्षेत्रमा सहयोग गर्ने भन्दा धुत्ने मान्छे धेरै छ ।स्वार्थि समुह छ त्यसबाट बच्न सक्नु हुन्छ भने मात्र आउनुहोला। संगीतक्षेत्रमा लागेर दर्सकको माया र गायिका भनेर चिनिन पाएकोमा उनि खुसि पनि छिन ।प्रेमको बिषयमा उनि भन्छिन प्रेम भनेको माया हो।दुई आत्माको मिलन हो ।प्रेम प्रस्ताब आउने बताउदै अहिले उनि प्रेम भन्दा पनि भबिस्य बनाउने तर्फ केन्द्रित रहेको बताउछिन ।सेक्सको बिषयमा उनको धारणा यस्तो छ सेक्स प्राकृतिक चिज हो।

यस्लाई सृष्टि चलाउने माध्यम पनि बुझौ ।जुन कुरा मन मिल्ने मान्छे र माया गर्ने मान्छे संग हुने सम्बन्ध हो ।तर यसलाई दुरुपयोग गर्नु हुदैन । उनको सबै भन्दा नराम्रो बानि चाडै अरुको बिस्वास गर्ने र सानो कुरामा छिट्टो खुसि हो जस्तो लाग्छ ।त्यो संगै उनि सानो कुरामा पनि छदै रिसाउने र मन दुखाउने बानीले अरुको अगाडी राम्रो हुन नसकेको पनि उनलाई अनुभब छ ।उनि भन्छिन चाडो बिस्वास गर्छु ।अनि स्वार्थि हुने रहेछन फाईदा लिन्छन अनि हराउछ्न ।यस्ता मान्छे चिन्न नसक्नाले गाह्रो पनि भएको छ ।तर पनि आफ्नो पाईला निरन्तर अगाडी लादै छिन ।उनलाई सांगीतिक जिबनको सफलताको शुभकामना ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *