श्रीमद्भागवत गीतामा सबै समस्याको समाधान लुकेको छ स् आचार्य प्रशान्त - राष्ट्रपत्र
बुधबार, फाल्गुन १६, २०८०

श्रीमद्भागवत गीतामा सबै समस्याको समाधान लुकेको छ स् आचार्य प्रशान्त


ऋषिकेश। श्रीमद्भगवद्गीता श्रीकृष्ण र अर्जुन बीचको संवाद हो, जसमा सबै मानवीय समस्याहरूको चाबी लुकेको छ। यस संवादको पृष्ठभूमि महाभारतको युद्ध हो। गीतामा दिइएका उपदेशहरू आज पनि सान्दर्भिक छन् र मानवलाई जीवन जिउनको लागि सही मार्ग देखाउँछन्।

देहरादुन रोडमा रहेको प्रशान्त अद्वैत संस्थाले आयोजना गरेको वेदान्त महोत्सवमा आचार्य प्रशान्तले भक्तजनहरुले सोधेका प्रश्नहरुको निकै गहिरो र स्पष्ट जवाफ दिएका थिए ।

उनले गीता यस्तो ग्रन्थ हो जसले मानिसलाई कसरी बाँच्न सिकाउँछ । गीताले मानिसलाई निस्वार्थ कर्म र प्रेमको पाठ सिकाउँछ। गीतामा श्रीकृष्णले जीवनमा कुन-कुन समस्याहरू आउँछन् र तिनको समाधान के हो भनेर वर्णन गर्नुभएको छ।

आचार्य प्रशान्तका अनुसार अहंकार र अज्ञान जीवनका आधारभूत समस्या हुन् । र विद्या, सही ज्ञान, हाम्रा सबै समस्याहरूको अन्तिम समाधान हो।

श्रीकृष्णले गीतामा भन्नुभएको छ कि स्वार्थबाट प्रेरित कर्मले दुःखलाई जन्म दिन्छ। र कार्यको केन्द्रमा उदासीनता हुनुपर्छ।

उनले गीतामा बुद्धि इन्द्रियभन्दा परको, बुद्धिभन्दा मन र मनभन्दा आत्मा श्रेष्ठ रहेको बताए । शिक्षा यस्तो हुनुपर्छ जसले चरित्र निर्माण गर्छ ।

आचार्य प्रशान्तले थप व्याख्या गरे कि श्रीकृष्णले भन्नुहुन्छ कि यो शरीर युद्धको मैदान हो। शरीरमा दुईवटा सेनाहरू छन्: एउटा पाण्डव अर्थात् पुण्यवान र अर्को कौरव अर्थात् पापी। मानिस सधैं यी दुईको बीचमा अल्झिन्छ।

आचार्य प्रशान्तले आजको युगमा पीडा सबैको मनमा रहेको बताउनुभयो । त्यो पीडाबाट पनि सबै मुक्ति चाहन्छन्, तर मनमा बसेको अज्ञानता र विश्वासलाई छोड्नु दुःखदायी हुन्छ। हामी भित्री झूट र अहंकारलाई यति धेरै पोषण दिन्छौं कि हामी त्यही सत्य हो भन्ने सोच्दछौं र हामी यसलाई छोड्न तयार हुँदैनौं।

आचार्य प्रशान्तले हामी झूटा कल्पना र अन्धविश्वासको लतमा फसेको बताए । हाम्रा धार्मिक पुस्तकहरूले हामीलाई सही जीवन जिउन प्रेरित गर्छन्। र, हामी उनीहरूतर्फ जान तयार छैनौं, जसका कारण हामीले दुःख पाउँछौं । यदि हामीसँग सही लक्ष्य छैन भने, दिमागले गलत धारणाहरू धारण गर्नेछ, अन्ततः दुखी बनाउँछ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *