लोकतन्त्रको विकल्प लोकतन्त्र :डा.डिआर उपाध्याय - राष्ट्रपत्र
बिहिबार, अशोज ४, २०८०

लोकतन्त्रको विकल्प लोकतन्त्र :डा.डिआर उपाध्याय


लोकतन्त्रको विकल्प लोकतन्त्र नै हो । देशको सबैभन्दा ठूलो दल नेकपा भित्र आन्तरिक किचलो चलिरहेको पनि लामो समय भैसक्यो । मुलुकको प्रमुख दल भित्र आन्तरिक विवाद हँुदा समग्र देशको आर्थीक, सामाजिक, राजनीतिक सबै क्षेत्रमा प्रभाव पार्दो रहेछ । मुलुकमा राजनीतिक परिवर्तन पटक पटक भए तर जनताले कुनै बेला पनि परिवर्तनको महसुस गर्न सकेनन्। राजनीतिक दल र तिनका नेताहरुले मात्र फाईदा उठाउँदै आए । हिजोका दिनमा निम्न आयस्रोत भएका नेताहरुका अहिले घर, घडेरी र गाडी छन् । जनताको नाममा राजनीति गरेका नेताहरुको ब्यक्तिगत सम्पती जोडेको देख्दा आम जनता असन्तुष्ट छन् । जनताको नाममा राजनीति धेरै भयो तर जनता देशको राजनीतिक अवस्थाबाट वाक्क, दिक्क छन् । जुन पार्टी सरकारमा गएपनि देश र जनताको पक्षमा सोच्न सकेनन् । केबल आफ्नो ब्यक्तिगत स्वार्थ मात्र हेरे यो नै मुलुकको अहिलेको समस्या हो । नेताहरु आर्थीक रुपमा सम्पन्न हुँदैजाने जनता झन पछि झन गरिब हुँदै जाने अवस्था विकराल बन्दै गएको छ ।

आम सर्वसाधरण जनताको दैनिकी सहज रुपमा चल्न नसकेको अवस्था छ । लाखौँलाख युवायुवती बेरोजगार भएर सडकमा भौतारी रहेका छन् । मुलुकको आर्थीक अवस्था पनि नाजुक बन्दै गएको अवस्था छ ।रोजगारीका अवसर सिर्जना हुन सकेका छैनन् । शिक्षित र पढे लेखेका युवायुवती बेरोजगारी समस्याले गर्दा विदेश पलायन हुन बाध्य छन् । शिक्षित जनशक्ति विदेसिनु भनेको देशलाई पछाडि धकेल्नु हो । यो विषयमा विगतका सरकार देखि हाल सम्मका सरकार गम्भिर देखिएनन् । यसले गर्दा पनि जनतामा असन्तुष्टी पैदा भएको छ । यो असन्तुष्ट सडकमा गएर पोखिएको छ । लोकतन्त्रमा सभा, जुलुस, गर्न पाइन्छ । यो एउटा लोकतन्त्रको सुन्दर पक्ष हो । एउटा पार्टीले सरकारमा गएर राम्रो काम गर्न सकेन भन ११ कुनै पार्टीलाई जनताले चुनावको माध्यमबाट फाल्न सक्छन् । यो जनताको अधिकारको कुरा हो । जनतालाई कुनै पनि शासकहरुले कमजोर सोच्नु हुँदैन जनता अजय शक्ति हुन जनताको बल र बलिदानबाट मुलुकमा पटक पटक राजनीतिक परिवर्तन सम्भव भएका छन् । अहिले सडकमा जुन किसिमका पर्दशन भइरहेका छन् । यसलाई सरकारले हल्का रुपमा लिनु हुँदैन ।

राजनीतिमा असम्भव भन्ने कुरा हुँदैन । कुन पार्टी कतिखेर कहाँ पुग्छ र कतिखेर पलायन हुन्छ भन्ने कुरा इतिहासले पुष्टि गर्दै आएको छ । हिजो माओवादीले जन युद्ध सुरु गर्दा तत्कालिन शासकहरुले हल्का रुपमा लिँदा परिणाम व्यवस्था परिवर्तन गर्ने माहोल नै सिर्जना भयो । एक दुई सय मान्छेले गुलेली चलाएर जनयुद्ध हुँदैन भन्नेहरु पनि आज छन् । आखिर के भयो, जनयुद्धको बलमा व्यवस्था परिवर्तन भयो । हो यी साना मसिना कुरामा शासकको ध्यान केन्द्रित हुनु पर्छ । सडकमा उत्रेको असन्तुष्टीलाई चाडो भन्दा चाडो सम्वोधन गर्नु पर्छ । यो प्रमुख राजनीतिक दल र सरकारको काम हो । अझै पनि देशमा धेरै समूहमा बाँडिएका असन्तुष्ट पक्ष हरु छन् । ती सबै असन्तुष्ट पक्षलाई वार्तामा बोलाएर समस्या समधान गर्ने काममा सरकार लाग्नुपर्छ । केही अराजक तत्वहरुले जनतालाई भड्काउने खेलमा लागिरहेका छन् । अहिले मुलुकको राजनीतिक अवस्था असहज बन्दा धमिलो पानीमा माछा मार्ने दाउ पनि खेलिरहेका छन् । जनताको वलिदान, त्याग र तपस्याले प्राप्त उपलब्धी हरु गुम्न दिनु हुँदैन । यसलाई जोगाउन लोकतन्त्रबादी शक्तिहरु एक ठाउँमा उभिनु पर्छ । यो आजको आवश्कता हो । मुलुकमा लोकतन्त्रको विकल्प छैन् । लोकतन्त्रको विकल्प लोकतन्त्र नै हो । मुलुक अधिनायक वाद वा त्यस्तै कुनै पनि निरंकुश शासन व्यवस्था स्वीकार गर्न तयार छैनन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *