मुलुकको राजनीति अब के हुन्छ ?

-डा.डिआर उपाध्याय,
काठमाडौं । नेकपा एमाले सरकारबाट बाहिरिएको छ । र उसले सरकारलाई दिएको समर्थन पनि फिर्ता लिएको छ । राष्ट्रपतिको चुनावको बिषयलाई लिएर एमालेले यस्तो निर्णय लिन बाध्य भएको हो । अब मुलुकको राजनीति के हुन्छ ? प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालले राष्ट्रपति नेपाली काँग्रेसलाई दिने पक्का भए पछि एमाले सरकारबाट बिच्किएको हो । १० पुसमा एमाले र दाहाल बीच भएको भद्र सहमती कार्यान्वयन हुन नसकेको र दाहालले बीचमा धोका दिएको एमालेको आरोप छ । पुष्पकमल दाहाल अस्थिर स्वभावका ब्यक्ति हुन भन्ने कुरा त बेला बेलामा उठने गर्छ नी । प्रचण्डले एमालेलाई बीचमा धोका दिन्छन भन्ने मलाई लागेको थियो त्यही भयो ।

राष्टिय सहमती कायम गर्ने भन्दै प्रचण्डले नेपाली काँग्रेसलाई राष्ट्रपति बनाउन काँध थापेर बसेका छन । राष्ट्रपतिको चुनावको लागी नेपाली काँग्रेसको तर्फबाट बरिष्ठ नेता राम चन्द्र पौडेल र एमालेका तर्फबाट सुबास चन्द्र नेवांग भिडदै छन । राजनीतिक दलहरु आफनो स्वार्थ पुरा हुने भयो भने मिल्छन जव स्वार्थ पुरा हुने नदेखे पछि फुटछन् । यस्तो गलत सस्कार र परिपार्टीले नेपालको राजनीति फोहोरी बनेको छ । फोहोरी राजनीतिले मुलुकलाई निकास दिन सक्दैन भन्ने कुरा त सबैलाई थाहा छ । यति हुदा हुदै पनि राजनीति दलहरु सुर्धन कोसिस गदैनन् । अब मुलुक राजनीति अस्थिरता तर्फ गयो । आलो पालो सरकारमा जाने र सरकार भत्कने खेल बाहेक यो पाँच बर्ष भित्र अरु नहुने संकेत देखियो । मुलुकलाई बर्वाद गर्न दलहरु तम्सिएका छन । यो गलत बाटो बाट दलहरु सहि ठाउँमा उभिनु पर्छ ।

एमालेले देशलाई स्थिर र बिकासको बाटोमा लान खोजेको हो भने सरकार बाट बाहिरिनु हुदैनथ्यो । यो गलत काम गरेको छ । देश र जनताको भबिश्य प्रति खेलवाड गर्ने काम कुनै दलहरुले गर्नु हुदैन ।नेकपा माओवादीले त बेला बेलामा कहिले काँग्रेसलाई कहिले एमालेलाई धोका दिदै आएकोे छ । यो पार्टी त्यही भएर जनताको नजरमा गिर्दै गएको छ । यसको पक्षमा जनमत घटदै छ, बढ्दो छैन । राजनीतिमा इमान हुनु पर्छ । माओवादीमा इमान भन्ने देखिएन । राष्ट्रपतीय निर्वाचनमा राष्ट्रिय सहमति खोज्ने भन्दै प्रचण्डले एका एक एमालेलाई धोका दिएको कुरा चर्चामा छ ।

प्रचण्डले सुरुमा नेपाली कांग्रेसका तत्कालीन सभापति एवं पूर्वप्रधानमन्त्री) गिरिजाप्रसाद कोइरालालाई राष्ट्रपति बनाउँछु भन्ने सहमतिबाट आफैं भागेका थिए । त्यतिबेलाको सन्दर्भले अहिले पनि झस्काउँछ । कामरेड प्रचण्ड (नेकपा माओवादीका अध्यक्ष एवं वर्तमान प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डर्) वचनको पक्का छैनन् । कोही भर नपरे हुन्छ । सहमतिविपरीत गिरिजाबाबुलाई राष्ट्रपतिमा सहयोग नगरी रामराजाप्रसादसिंहलाइ उठाएका थिए ।आखिर गिरिजाबाबुलाई पन्छाउन खोज्दा र गिरिजाबाबुकै उम्मेदवार डा. रामवरण यादवले राष्ट्रपति जित्नु परेको थियो । उनले आफैंले गरेको सहमतिविपरीत जुन कदम चालेका थिए, त्यो कदम र अहिले बालकोटमा गरेको सहमतिमा पनि कामरेडको ठ्याक्कै त्यस्तै प्रवृत्ति र भय दोहोरिएको देखिन्छ। आज उनी अहिले केपी ओलीसँग गरेको सहमतिबाट पछि हटेका छन ।

यता नेकपा एमालेले पनि राष्ट्रपतिको उम्मेदवार उठाउँदा पार्टीको आवश्यक बहुमत नभएको यो परिस्थितिमा केही कुरामा विचार गर्नै पर्ने देखिन्छ। सबै भन्दा ठूलो कुरा देश र जनता हुन । देश र जनताको भबिश्यलाई अन्धकारमा धकेलेर सत्ता स्वार्थको राजनीति गर्नु ठूलो बेइमानी हो । जनताले यो कुरा पटक्कै मन पराएका छैनन् । आम जनताले के चाहेका छन भने सबै राजनीतिक दलहरु मिलुन र देशको भबिश्य बनाउन् भन्ने छ । तर राजनीतिक दलहरु र तिनका नेताहरु खाली बेइमानको राजनीति मात्र गरिरहेका छन । यसरी मुलुकको भबिश्य बनाउन सकिदैन ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *